Raluca Olaru, în sferturi la New Haven, în proba de dublu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 20 august 2018, ora 18:56,
raluca-olaru

Raluca Olaru s-a calificat, alături de croata Darija Jurak, în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, SUA. Cele două au trecut de perechea Dalila Jakupovici/Renata Voracova (Slovenia/Cehia), scor 6-7 (2), 7-6 (2), 10-8.

Partida a durat două ore și a fost extrem de echilibrată, fiind înregistrate multe întorsături de scor.  În setul doi, Jakupovici și Voracova au servit pentru câștigarea meciului, la scorul de 5-4.

În faza sferturilor de finală, Raluca Olaru și Darija Jurak vor juca împotriva învingătoarelor din partida Andrea Hlavackova/Barbora Strycova (ambele din Cehia) – Shuko Aoyama/Lidziya Marozava (Japonia/Belarus).

Pentru această victorie, Olaru și Jurak și-au asigurat 100 de puncte în clasamentul mondial și 6,365 de dolari.

Raluca Olaru (29 de ani) ocupă locul 52 în ierarhia WTA la dublu. În acest an, românca a câștigat două turnee, ambele pe zgură, la Rabat (Maroc) și Strasbourg (Franța).