Radu Drăgușin, despre Columbia: „Este cea mai în formă națională din lume”

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat luni, 25 martie 2024, ora 15:45,
Radu Drăgușin

Fundaşul Radu Drăguşin a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că meciul amical cu Columbia, de la Madrid, este un test util înaintea Euro-2024, subliniind că îşi doreşte să evolueze cât mai multe minute. El speră ca la Euro-2024, naţionala României să treacă de grupe.

”Un amical care ne va folosi foarte mult, împotriva unui adversar puternic cu jucători valoroşi. Acest amical ne va da foarte multe repere despre cum va fi la EURO 2024. Este cea mai în formă naţională din lume. Ne va oferi un meci foarte puternic, la un nivel foarte bun. Până la urmă nu contează cum marcăm goluri, contează să o facem. Au venit cu noi Anghel Iordănescu şi Mircea Lucescu. Este un sentiment incredibil să-i avem lângă noi. Simpla lor prezenţă aici este o motivaţie în plus. Este important pentru mine să joc cât mai mult în aceste două meciuri. Pe primul l-am jucat, acum sper la fel. Este important pentru mine să am minute în picioare”, a spus Drăguşin.

La Euro-2024, Drăguşin speră ca România să treacă de grupe şi nu contează care va fi a treia adversară, după Belgia şi Slovacia: ”Personal, aş prefera să ieşim din grupe. Nu contează împotriva cui jucăm. Vom analiza bine ambele echipe (Ucraina sau Islanda)”.

Referitor la fani, Drăguşin spune că prezenţa acestora în număr mare este o motivaţie, dar şi o responsabilitate în plus. ”Simţim suportul lor, este o senzaţie incredibilă când în deplasare ai 20.000 de oameni care vin să te susţină. În acelaşi timp este o motivaţie în plus, dar şi o responsabilitate foarte mare”, a declarat Drăguşin.

Echipa României a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat, vineri, cu Irlanda de Nord, pe Arena Naţională, şi va întâlni Columbia, marţi, la Madrid.