„Rădoi va fi dezamăgit!” Ian Baraclough recunoaște că România a arătat mai bine

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 05 septembrie 2020, ora 08:42,
Ian-Baraclough-irlanda-de-nord

Selecționerul Irlandei de Nord a recunoscut la finalul meciului cu România, de pe Arena Națională, că reprezentativa țării noastre a fost echipa mai bună de pe teren.

Ian Baraclough a susținut că „tricolorii” au avut o prestație bună și îi prevede un viitor strălucit lui Rădoi la cârma naționalei.

„Având în vedere faptul că am fost conduşi cu 1-0 şi am fost în inferioritate numerică pentru noi este un rezultat cât o victorie. E uriaş ce au făcut băieţii în a doua repriză. Am jucat cu foame de egalare. Le-am spus jucătorilor la pauză să nu intre în panică. Am simţit că românii vor încerca să înscrie din nou şi trebuia să avem răbdare, să aşteptăm momentul potrivit pentru a face presing. Nu cred că am folosit bine mingea în prima repriză, dar nu am intrat în panică. Ştiam că va fi foarte dificil. Poate că Mirel a folosit doi atacanţi pentru că ştia că Evans nu va juca.

„Rădoi va fi dezamăgit”

Echipa României a jucat bine, probabil simte că ar fi trebuit să câştige. Dar când ratezi ocazii mari. Portarul a avut intervenţii foarte bune.Jucătorii au dat totul, a fost un meci pasionant, mi-a plăcut. Rădoi va fi dezamăgit. Dar consider că echipa lui a avut ritm, pentru primul lui joc ca antrenor jucătorii lui au dat totul, s-au mişcat foarte bine. Va fi bine, are jucători buni şi s-a văzut că jucătorii au răspuns la ce le cerea”, a spus Ian Baraclough, selecționerul Irlandei de Nord.

România și Irlanda de Nord au încheiat la egalitate, vineri, pe Arena Naţională, scor 1-1 (1-0), meciul disputat în prima etapă a Grupei I a Diviziei B a Ligii Naţiunilor. Golurile partidei au fost marcate de Puşcaş ’25 și Whyte ’86. Oaspeții au evoluat în inferioritate din minutul 39, după eliminarea lui Magennis.