„Radaslavescu putea fi eliminat și FCSB să piardă meciul din cauza asta!”-Un selecționer român a dat verdictul după FCSB-Farul Constanța 1-0

Articol de Mihai Dragomir - Publicat luni, 01 aprilie 2024, ora 15:59,
Eduard Radaslavescu

FCSB s-a impus duminică seară cu 1-0 pe terenul celor de la Farul Constanța. Meciul a fost marcat de schimbarea lui Eduard Radaslavescu după doar 28 de minute, când puștiul se afla la primul său meci titular pentru „roș-albaștri”.

Nicolae Grigore a analizat întreaga fază. Selecționerul României U16 a dat verdictul după ce lumea fotbalului românesc a comentat intens pe seama acestui subiect.

„Radaslavescu putea fi eliminat și FCSB să piardă meciul din cauza asta!”

„Au fost situații în care am schimbat în minutul 20, 25, 30, pentru că am considerat că trebuie să schimb ceva. Acum nu știu ce a gândit patronul FCSB aseară. Dar ca antrenor te gândești să transmiți un mesaj echipei prin decizia ta, că trebuie să se trezească toți și că oricare poate fi schimbat după 20 de minute.

Se face un caz despre FCSB pentru că situația de acolo este aparte. Dar dacă vorbeam despre altă echipă? Sunt mulți jucători schimbați în minutul 30. Puteau fi schimbați și alți fotbaliști, nu doar Radaslavescu, dar privind toată situația, conflictul cu suporterii…

Radaslavescu putea fi eliminat și FCSB să piardă meciul din cauza asta(n.r. – se referă la momentul în care Radaslavescu se răfuiește cu fanii Farului). Avantajul lor era de numai 4 puncte și puteau pierde campionatul din cauza unei ieșiri stupide. Nu este greșit să schimbi în minutul 30. Cum a declarat și Gigi Becali după meci: importante sunt punctele, doar victoria contează.

Nu poți ține un jucător până la pauză pe teren din rațiuni sentimentale”, a declarat Nicolae Grigore, pentru cei de la GSP.ro.