Puștii care au băgat spaima în giganții Europei. Cum a bătut-o Ajax pe Juve

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 17 aprilie 2019, ora 09:57,
ten hag
ten hag

Ajax face senzație în Liga Campionilor. Lăncierii s-au calificat în semifinale după ce au trecut de Juventus, în sferturi, și de Real Madrid, în optimi.

Antrenorul Erik ten Hag a explicat cum a reușit Ajax să provoace șocurile sezonului în Liga Campionilor.

Aţi putut vedea că Juve a fost puţin speriată de noi. Şi la fel a fost Real Madrid. Este foarte dificil de jucat împotriva stilului nostru de fotbal, pentru că avem jucători foarte tehnici şi e greu să fim presaţi.

Am jucat bine în tur, aşa că am avut încredere, dar şi răbdare, necesare pentru a scăpa de pressingul lui Juventus în prima repriză. La pauză, am vorbit despre faptul că trebuie să-l presăm pe Emre Can, extremele să urce mai mult, iar Schone şi de Jong să stea cât mai aproape.

Astfel, ni s-au deschis spaţiile şi am putut ataca. Juventus a fost nevoită să se apere, apoi am făcut 2-1 şi am avut multe ocazii de a marca„, a declarat ten Hag, la finalul partidei.