Pușcaș nu a fost iertat pentru penalty-ul ratat cu Norvegia! Ce obligație are față de colegi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 15 aprilie 2020, ora 13:29,
puscas
puscas

România a disputat pe 15 octombrie 2019, pe Arena Națională, meciul cu Norvegia, un joc extrem de important din preliminariile EURO 2020.

România încă avea pe atunci șanse la calificare, iar tricolorii ținteau victoria în confruntarea cu nordicii și nu au fost departe să-și îndeplinească obiectivul.

În minutul 52, la scorul de 0-0, România a primit o lovitură de pedeapsă, iar Pușcaș s-a oferit să o execute deși nu el fusese desemnat de Contra, selecționerul de la acea vreme, și a ratat.

În cele din urmă România a deschis scorul prin Alex Mitriță, însă Norvegia a restabilit egalitatea printr-un gol marcat în minutul 90+2. Au urmat două înfrângeri greu de digerat cu Suedia şi cu Spania, iar „tricolorii” au rata calificarea directă la EURO 2020.

„A fost un penalty ratat, oricine poate să îl rateze, s-au ratat penalty-uri mult mai importante decât al meu. Suntem oameni, ratăm, greşim şi nu cred că e un sfârşit de lume.

Trăim în cel mai important sport din lume, unde sunt foarte mari presiunile. Nu s-a întâmplat nimic ieşit din comun. Nu am luat nicio amendă atunci, dar o să plătesc o cină echipei cât mai curând”, a spus George Puşcas, potrivit Telekom Sport.