Pușcaș e mulțumit după meciul cu Malta! „E bine că am marcat”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 08 septembrie 2019, ora 20:30,
puscas
puscas

Naționala României a dezamăgit în meciul cu Malta de la Ploiești și a câștigat doar cu 1-0. Maltezii puteau să egaleze pe final, iar George Pușcaș se mulțumește cu cele trei puncte care se adaugă în clasamentul grupei de calificare la EURO 2020.

George Pușcaș a înscris în minutul 47, în urma unui corner executat bine de către Ianis Hagi.

Cred că cele trei puncte sunt cele mai importante. Normal, suporterii voiau un joc mai bun, cu mai multe goluri. Dar cu echipele care se închid e greu, nu am găsit destule spații în prima repriză. E bine că am marcat și am câștigat… cu asta trebuie să plecăm de aici.

Mă bucur că continui să marchez. Sper să aducem în continuare victorii pentru națională, pentru că urmează meciuri mult mai grele. Să nu subestimăm și terenul de la Insulele Feroe, pentru că va fi foarte greu. Se vor închide în apărare, terenul este artificial.

Văd dorință din partea jucătorilor. Trebuie să le promitem suporterilor că vom da totul, se întâmplă să nu câștigi. Dar trebuie să luptăm până la ultima picătură de energie. Visez foarte mult la Campionatul European și sunt încrezător. Luna viitoare vom fi montați„, a spus George Pușcaș la Pro TV.

În urma acestui rezultat, România a urcat pe locul 3 în clasamentul grupei F, la egalitate de puncte cu Suedia.