Pușcaș a dezghețat tabela în Feroe. „Este un vis să ajung la Campionatul European”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 octombrie 2019, ora 07:45,
puscas
puscas

Naționala României a avut emoții în deplasare cu Insulele Feroe, dar a înscris de trei ori în ultimul sfert de oră. George Pușcaș, autorul primului gol, a declarat că va da totul pentru a-și îndeplini visul – să joace la Campionatul European.

La Torshavn, România a învins Insulele Feroe cu 3-0, după reușitele lui George Puşcaş (74′), Alex Mitriţă (83′) şi Claudiu Keşeru (90+4′).

Urmează meciul cu Norvegia de pe Arena Națională, pe 15 octombrie. Nordicii vin cu un moral bun după ce au obținut un egal cu Spania.

Norvegia a egalat Spania din penalty în prelungiri. Marți, #LuptamImpreuna cu 30.000 de copii în tribunele Arenei Naționale să îi învingem pe nordici❗? bit.ly/ROU_oct

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Sâmbătă, 12 octombrie 2019

Mă bucur că am câştigat, că am luat cele trei puncte. Datoria mea este să dau gol, mă bucur că pot ajuta echipa. Vin meciurile mai importante, trebuie să fiu concentrat şi să dau tot. Este un vis să ajung cu echipa mare la Campionatul European, ar fi un vis să continui ce am făcut cu tineretul astă-vară. Pentru asta m-am apucat de fotbal, să fac fericiţi românii şi familia mea.

Sper ca toţi copiii să ne susţină marţi şi să înveţe câteva versuri din imn, să cânte alături de noi. Dacă obţinem o victorie mare marţi seară, cred că miercuri ar trebui să se dea liber la şcoli„, a spus George Pușcaș la Pro TV.