VIDEO | Lovitura anului în tenis? Punct fabulos câştigat de maestrul Federer

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 02 septembrie 2018, ora 13:49,
federer-us-open-2018-saturday-hot-shot

Roger Federer l-a învins în trei seturi pe Nick Kyrgios şi s-a calificat în optimile turneului masculin de la US Open. Elveţianul a smuls ropote de aplauze din tribune după una dintre cele mai spectaculoase lovituri reuşite în circuitul ATP.

Australianul Kyrgios servea pentru 4-3 în setul al treilea şi se pregătea să sărbătorească închiderea game-ului. Federer a reuşit să ajungă la minge mult în afara terenului şi a câştigat punctul cu o lovitură pe lângă fileu. Execuţia maestrului elveţian l-a lăsat cu gura căscată, la propriu, pe Kyrgios. Reacţia adversarului său a fost una memorabilă.

În final, Federer s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 6-1, 7-5. În optimi, numărul 2 ATP va întâlni un alt adversar din Australia, pe John Millman. Dacă se va califica în sferturi, Federer va avea parte de o confruntare cu Novak Djokovic, cu condiţia ca sârbul să treacă de Joao Sousa.

Federer, 37 de ani, are în palmares cinci titluri consecutive câştigate la US Open, între 2004 şi 2008. Maestrul elveţian are în total 20 de trofee de Grand Slam cucerite.