Propunerea lui Modrici pentru Balonul de Aur. „A fost cel mai bun an din carieră”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 15 octombrie 2018, ora 21:19,
Modric este de 10 ani la Real Madrid

Mijlocaşul croat Luka Modrici, vicecampion mondial și câștigător al Ligii Campionilor cu Real Madrid, a declarat că francezul Antoine Griezmann merită să câștige Balonul de Aur.

Modrici (33 de ani) susține că 2018 a fost cel mai bun an din cariera sa, dar a refuzat să spună că merită să primească Balonul de Aur.

Nu îmi place să spun: ‘Da, merit Balonul de Aur’. Important este pentru mine să joc aşa cum joc de câteva luni. 2018 a fost, fără îndoială, cel mai bun an al carierei mele. Dar nu voi spune: ‘Eu trebuie să câştig Balonul de Aur’. Sunt un om mai timid şi rezervat şi nu-mi place această supraexpunere mediatică. Sincer, nu mă interesează să merg mai departe în acest domeniu.

Varane a avut un sezon fantastic. Mbappe este un talent extraordinar, o promisiune excelentă pentru viitor, dar a arătat deja un nivel foarte înalt. Este cu adevărat special. Bineînţeles, l-aş menţiona pe Griezmann, care este, dintre cei trei francezi, cel pe care l-aș propune pentru tot ce a realizat în acest an„, a spus Luka, într-un interviu pentru France Football.

Balonul de Aur va fi decernat pe 3 decembrie. Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Kylian Mbappe, Antoine Griezmann și Luka Modrici sunt principalii favoriți.

Luka Modrici a fost căpitanul naționalei Croaţiei la Cupa Mondială din Rusia. Modrici a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului final. De asemenea, el a câştigat cu Real Madrid Campionatul Mondial al Cluburilor şi Liga Campionilor.

Modrici a fost desemnat şi cel mai bun fotbalist la gala FIFA The Best, organizată la Londra.