Programul Simonei Halep, după eliminarea de la Melbourne! Ce urmează acum pentru fostul lider mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 16 februarie 2021, ora 13:53,
Simona Halep-Australian Open- profimedia-0591321250

Actualul loc 2 în ierarhia WTA, Simona Halep (29 de ani), a pierdut meciul din sferturile turneului de la Australian Open, după ce a fost învinsă de Serena Williams (locul 11 WTA), cu scorul de 3-6, 3-6!

Sportiva din România părăsește întrecerea de la Melbourne din faza sferturilor, astfel că ratează obiectivul de a cuceri primul mare Grand Slam al anului. După o partidă extrem de așteptată de către toți iubitorii tenisului, Halep s-a văzut înfrântă de către o mai veche cunoștință a sa, care domina la capitolul meciurilor directe.

Sursa foto: Profimedia Images

În urma acestei eliminări, constănțeanca va avea parte de două săptămâni de odihnă până la următoarea competiție programată în calendarul WTA. Începând cu 1 martie va avea loc turneul WTA 500 de la Doha, la care Simona Halep și-a anunțat prezența, urmând ca mai apoi să se alăture întrecerii WTA 1000 de la Dubai, pe care a câștigat-o anul trecut după un parcurs excelent.

Tenismena din România așteaptă astfel următoarele meciuri cu mare nerăbdare, iar statisticile din acest an arată foarte bine pentru Simona Halep. Fostul lider mondial a izbutit să fie protagonista unor meciuri foarte bune în 2021, atât la turneul Gippsland Trophy, cât și la cel de la Australian Open.