Probleme mari pentru Real Madrid! Un jucător de bază s-a accidentat grav

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 iulie 2019, ora 11:08,
real-accidentare

Mijlocașul spaniol Marco Asensio s-a accidentat grav în timpul partidei amicale Real Madrid – Arsenal Londra, de la International Champions Cup. Fotbalistul în vârstă de 23 de ani va lipsi 9 luni de pe teren.

Conform publicației Marca, Asensio a suferit o ruptură a ligamentelor încrucişate de la genunchiul stâng. Medicii echipei urmează să efectueze investigații suplimentare pentru a pune diagnosticul final.

Asensio a intrat pe teren în minutul 46, a înscris în minutul 59, iar în minutul 65 a părăsit terenul pe targă, accidentat.

Suntem îngrijorați. S-a dus direct la spital pentru a fi testat și pentru a vedea care este diagnosticul. Genunchiul nu arăta bine deloc. Este vestea proastă a zilei pentru noi, pentru că pierdem un jucător important. Suntem alături de Marco și sper că va fi cel mai bun deznodământ posibil„, a declarat Zinedine Zidane.

Real Madrid a câștigat meciul cu Arsenal după loviturile de departajare. După 90 de minute, scorul a fost 2-2 (Lacazette 10′ – penalty, Aubameyang 24′ / Bale 56′, Asensio 59′).

Nu a fost o confruntare prea prietenească. Nacho (Real) şi Sokratis (Arsenal) au fost eliminaţi.

zinedine zidaneinternational champions cuparsenalmarco asensioaccidentarereal madridasensio