Primul meci, primul trofeu pentru Toni Petrea la FCSB! „Vreau să creștem valoarea jucătorilor”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 22 iulie 2020, ora 22:51,
fcsb cupa romaniei

FCSB a câștigat Cupa României, după 1-0 în finala cu Sepsi Sfântu Gheorghe, la Ploiești. Toni Petrea a debutat pe banca tehnică a ‘roș-albaștrilor’ și a declarat că obiectivul lui este să crească valoarea jucătorilor cu care lucrează.

FCSB nu mai câștigase Cupa României din 2015, iar ultimul trofeu pentru echipa bucureșteană data din 2016 (Cupa Ligii).

Pe arena ‘Ilie Oană’ din Ploiești, Dennis Man a înscris în minutul 65, după o gafă uriașă în apărarea adversă. Sepsi a jucat în inferioritate numerică din minutul 80, după eliminarea lui Bouhenna.

Acum câteva luni, eram în altă parte, nu știam ce se va întâmpla. Nu aș crezut că voi lua un trofeu aici. Țin să felicit jucătorii, deși în prima repriză am avut niște probleme, jocul nostru a scârțâit puțin. Miza jocului a fost destul de mare și s-a văzut asta în prima repriză. În repriza a doua, am jucat bine și puteam să mai marcăm.

Sper să îmbunătățim jocul, să fie de bun augur acest succes. Încercăm să ne adaptăm la jucătorii pe care îi avem și să le creștem valoarea. Eu sunt adeptul sistemului de joc 4-3-3, avem jucătorii necesari. Este un sistem ofensiv care îmi place foarte mult„, a spus Toni Petrea la finalul partidei.

Finala Cupei României: conferință de presă

Reacția antrenorul lui FCSB, Anton Petrea, după finala Cupei României➡ bit.ly/2ZQ02Rc