Prima reacție a lui Toni Petrea, după victoria cu UTA Arad: „Trebuie să învățăm din asemenea jocuri!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 13 martie 2021, ora 23:57,
Toni Petrea
Toni Petrea

FCSB s-a impus în această seară, scor 1-0, pe terenul celor de la UTA Arad, și a reușit să se distanțeze din nou la trei puncte de adversara din etapa viitoare, CFR Cluj!

Formația lui Toni Petrea a obținut victoria în extremis contra arădenilor, grație unui gol marcat de Olimpiu Moruțan în finalul primei reprize. În urma acestui rezultat, FCSB rămâne liderul Ligii 1, cu 60 de puncte acumulate în cele 27 de meciuri disputate. „Roș-albaștrii” sunt la două puncte distanță față de CFR Cluj, formație care are însă cu un meci disputat în minus.

La finalul partidei din această seară, antrenorul bucureștenilor, Toni Petrea, a făcut o scurtă analiză a jocului și consideră că trebuie ca asemenea meciuri să reprezinte o lecție pentru elevii săi. Tehnicianul în vârstă de 46 de ani este de părere că scorul putea arăta altfel la sfârșitul celor 90 de minute, dar lipsa de concentrare din fața porții putea îndrepta balanța în defavoarea formației sale în partida cu UTA.

„Asta ne-a interesat, până la urmă e important că am reușit să câștigăm, deși ne-am creat o sumedenie de ocazii în repriza a doua. Uneori fotbalul te poate pedepsi, trebuie să învățăm din asemenea jocuri, când ai astfel de ocazii trebuie să le fructifici.

Am avut câteva mici nesincronizări, dar mă bucură faptul că ne-am creat multe situații de a marca. Mi s-a părut un cartonaș galben dat cam ușor (n.r. – la Radunovic), atât lui cât lui Antal, a fost un contact, nu cred că trebuia să se ia o măsură disciplinară de genul acesta. Asta este, mergem înainte.

(n.r. despre partida cu CFR Cluj) Meci important, ca și celelalte meciuri rămase din campionat, dar nu cred că va fi decisiv, ținând cont de faptul că se vor înjumătăți și punctele în play-off. Ne dorim să câștigăm și să ne pregătim de ultimele două jocuri și de play-off. Ne dorim să terminăm pe primul loc campionatul regulat. Mai sunt trei meciuri foarte grele, apoi sunt Craiova și Sepsi, încercăm să tratăm fiecare joc la fel, la victorie, și să tratăm fiecare meci la victorie. Totul se va juca în play-off”, a spus Toni Petrea, la finalul meciului cu UTA Arad.