Prima oară titular după 8 luni! Tudor Băluță, debut de coșmar la ADO den Haag

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 24 ianuarie 2020, ora 23:27,
baluta ado
baluta ado

Fotbalistul român a jucat primul meci pentru noua sa echipă, care a fost învinsă la scor, 4-0, de către Utrecht în etapa a 20-a din Eredivisie.

Mijlocașul a fost titular într-o partidă de campionat pentru prima oară după mai bine de opt luni. Atunci îmbrăca tricoul Viitorului și evolua împotriva Universității Craiova în ultima etapă a play-off-ului sezonului trecut al Ligii 1. Cum lui Băluță nu intrat în planurile celor de la Brighton s-a oferit nicio șansă la Brighton, fotbalistului de 20 de ani i s-a oferit o nouă șansă odată cu transferul în Olanda, la ADO den Haag.

Celebrul Alan Pardew l-a trimis în teren din primul minut pe român iar acesta a fost integralist în întâlnirea contra celor de la Utrecht. Va fi totuși un meci de tristă amintire pentru fostul fotbalist al Viitorului. Gazdele s-au impus cu 4-0, iar românul s-a ales și cu un cartonaș galben în minutul 60. După acest eșec, den Haag rămâne pe antepenultimul loc în clasament, cu 16 puncte.