Prima mare ciocnire a anului! Simona Halep o va întâlni pe Serena Williams, în cazul unei victorii în meciul de astăzi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 februarie 2021, ora 11:38,
Simoina Halep Australian Open

Actualul loc secund în ierarhia mondială, Simona Halep (29 de ani), o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek, în optimile primului mare Grand Slam al anului, Australian Open!

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open, după victoria împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova. Numărul 2 WTA s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră şi 18 minute.

În următoarea fază a competiției, jucătoarea din România o va înfrunta pe Iga Swiatek, o mai veche cunoștință a acesteia. Partida va avea loc astăzi, 14 februarie, de la ora 10, ora României, pe „Rod Laver Arena”. Meciul Simonei Halep va deschide astfel sesiunea de seară a turneului de la Melbourne.

În cazul în care va trece de jucătoarea din Polonia în disputa de astăzi, Halep va da peste Serena Williams (locul 11 WTA), în sferturile de finală ale competiției. Americanca a trecut în trei seturi de Aryna Sabalenka (7 WTA), duminică dimineață, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-4.

Cele două sportive s-au mai întâlnit până acum de 12 ori, iar bilanțul este în favoarea jucătoarei din Statele Unite. În ultima înfruntare dintre Simona Halep și Serena Williams, tenismena din România a obținut un succes de răsunet, reușind să cucerească trofeul de la Wimbledon în anul 2019, cu scorul de 6-2, 6-2.