PREMIERĂ pentru România! Dinamo s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 29 noiembrie 2018, ora 22:52,
dinamo-handbal

Dinamo Bucureşti, campioana României la handbal masculin, s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor, după victoria din deplasare cu formația elvețiană Wacker Thun, scor 33-29. Este o performanță istorică pentru handbalul masculin autohton!

Prima repriză a fost echilibrată, iar Dinamo a condus la pauză cu 14-13. În actul secund, ‘câinii roșii’ au dominat și s-au distanțat la șase goluri.

Pentru Dinamo au marcat Bannour (6 goluri), Alouini (5), Komogorov (5), Gavriloaia (4), Zulfici (3), Descat (2), Szasz (2), Mousavi (2), Acatrinei (2), Heidaridad (1), Negru (1).

La meciul din Elveţia au asistat şi câteva zeci de fani dinamovişti, care au ținut să marcheze Centenarul Marii Uniri.

Daaaaaaa! Nu este un vis, este o performanta frumoasa realizata de acesti baieti minunati! ❤️❤️❤️⚪️?⚪️?⚪️????????Ai nostri au castigat grupa D si isi asteaptaadversara din grupa C, acolo unde înainte de ultima etapă trei echipe au șanse la calificare: Silkeborg, Sporting și Tatran Presov. Play-off-ul pentru "optimi" va avea loc la finalul lunii februarie.

Publicată de Dinamo Bucuresti Handbal Club pe Joi, 29 Noiembrie 2018

Dinamo București este prima echipă din România care reușește să depășească faza grupelor în actualul format al Ligii Campionilor.

În urma victoriei cu Wacker Thun, Dinamo a egalat liderul grupei, Wisla Plock (Polonia). Ultimul meci al etapei, între Ademar Leon şi Elverum, nu mai are miză, întrucât niciuna dintre echipe nu mai are șanse de calificare.

În play-off-ul pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor, Dinamo București va juca împotriva unei formații calificate din Grupa C. Silkeborg (Danemarca), Sporting (Portugalia) și Tatran Preșov (Slovacia) se luptă pentru cele două locuri.

Potrivit regulamentului Ligii Campionilor, primele două clasate în grupele C şi D vor juca, încrucişat, în 20 şi 27 februarie 2019, pentru singurele două locuri în optimile de finală.

Şase câştigătoare din faza optimilor se vor alătura în sferturile de finală câştigătoarelor grupelor A şi B.