Premieră pentru Mihaela Buzărnescu la Roland Garros. Adversară dificilă în turul trei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 30 mai 2018, ora 14:19,
Buzarnescu
Buzarnescu

Mihaela Buzărnescu (locul 33 WTA) s-a calificat pentru prima dată în carieră în turul trei al Openului Franței, după ce a trecut de suedeza Rebecca Peterson (97 WTA), scor 6-1, 6-2. În runda următoare a turneului de Mare Șlem de la Paris, românca va juca împotriva ucrainencei Elina Svitolina, a patra jucătoare a lumii.

Partida a durat o oră și trei minute. Buzărnescu a comis două duble greșeli, iar procentajele de reușită la serviciu au fost 68% cu prima minge și 58% cu cea de-a doua minge.

Mihaela a cedat serviciul o singură dată și a reușit șase break-uri. Buzărnescu a avut 20 de lovituri câștigătoare și 13 erori neforțate.

Sunt foarte bucuroasă că am trecut de primele două tururi la Roland Garros. E un vis împlinit, mă bucur că am reușit acest lucru la 30 de ani. M-am simțit foarte bine azi, încep să iubesc Franța. Ştiam că [Peterson] are un joc agresiv. Mă bucur că am reuşit să îmi fac meciul conform tacticii pe care o aveam înaintea partidei. Acum vreau să mă relaxez. Mă bucur că voi juca pe o arenă mare şi că am ajuns să evoluez împotriva unei fete din Top 10. Asta este foarte bine pentru mine!„, a spus Buzărnescu, după meci, pentru Eurosport.

În runda a treia a competiției pe zgură de la Paris, Mihaela Buzărnescu (30 de ani) o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina (23 de ani, locul 4 WTA).

În cele două partide disputate la Roland Garros 2018, Svitolina nu a cedat niciun set: 7-5, 6-3 cu australianca Ajla Tomljanovic (locul 69 WTA) și 6-3, 6-4 cu slovaca Viktoria Kuzmova (87 WTA).

Acum zece zile, Elina Svitolina a câștigat turneul Premier 5 de la Roma, pe zgură, după o victorie clară în finala împotriva Simonei Halep.

Pentru parcursul de până acum la Roland Garros, Mihaela Buzărnescu și-a asigurat 130 de puncte WTA și 130.000 de euro.