Selecționerul Cosmin Contra a anunțat lista jucătorilor care evoluează în străinătate pentru partidele cu Feroe și Norvegia, din preliminariile Euro 2020. 

Contra a decis să-l cheme din nou pe Mitriță la națională, „americanul” având evoluții apreciate la New York City.

Pe lista selecționerului se află, în premieră, fundașul Vasile Mogoș, 26 de ani, Cremonese, care are 2 goluri marcate în acest sezon în Serie B. 

Săpunaru nu apare pe listă care poate fi modificată.

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 63/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)

Fundași: Romario Benzar (Lecce, 16/0), Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo, 56/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár 1/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa 5/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 37/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 17/0)

Mijlocași: Sergiu Hanca (KS Cracovia, 4/0), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 45/6), Răzvan Marin (Ajax Amsterdam, 19/1), Tudor Băluță (Brighton, 5/0), Paul Anton (Krylya Sovetov, 9/0), Dorin Rotariu (Astana, 10/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 33/10), Ianis Hagi (Gent, 7/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 7/0), Alexandru Maxim (Mainz, 37/3)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 35/12), George Pușcaș (Reading, 10/5), Florin Andone (Galatasaray, 23/2)

Partida cu Feroe se dispută pe 12 octombrie, ora 19:00, la Torshavn. Apoi, pe 15 octombrie, România joacă acasă meciul decisiv contra Norvegiei, de la ora 21:45, pe Arena Națională.

Ambele jocuri vor putea fi urmărite în direct pe PRO TV.

Lotul final, care va include și numele jucătorilor din campionatul intern, va fi anunțat ulterior.

Programul grupei F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)

26 martie: România – Feroe 4-1, Norvegia – Suedia 3-3, Malta – Spania 0-2

7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 , Norvegia – România 2-2, Suedia – Malta 3-0

10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2, Malta – România 0-4, Spania – Suedia 3-0

5 septembrie 2019: Feroe – Suedia 0-4, Norvegia – Malta 2-0, România – Spania 1-2

8 septembrie 2019: Spania – Feroe 4-0, România – Malta 1-0, Suedia – Norvegia 1-1

12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)

15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)

15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)

18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania 6 6 0 0 17-3 18
Suedia 6 3 2 1 13-8 11
România 6 3 1 2 13-7 10
Norvegia 6 2 3 1 11-8 9
Malta 6 1 0 5 2-13 3
Feroe 6 0 0 6 3-20 0