Portugalia, în sferturi, după ce a trecut de Slovenia, scor 3-0 la lovituri de departajare

Articol de Mihai Popescu - Publicat marți, 02 iulie 2024, ora 08:24,
Portugalia – Cehia 2-1

Echipa naţională a Portugaliei a învins luni seara, la lovituri de departajare, scor 3-0, formaţia Sloveniei, în optimile Euro 2024, într-un meci disputat la Frankfurt.

Portugalia s-a calificat în sferturi, unde va înfrunta Franţa.

Portugalia a dominat prima repriză a meciului de pe Deutsche Bank Park, din Frankfurt. Ruben Dias a şutat pe lângă poartă în minutul 6, iar în minutul 13 Bernardo Silva a trimis în faţa porţii şi Cristiano Ronaldo nu a ajuns la minge.

În repriza secundă, Oblak a respins lovitura liberă executată de Cristiano Ronaldo, în minutul 55.

Meciul a intrat în prelungiri. În minutul 103, Diogo Jota a intrat în careul sloven şi a fost faultat, iar arbitrul Daniele Orsato a dictat penalti. Cristiano Ronaldo a executat, dar portarul Oblak a respins şi prima repriză de prelungiri s-a încheiat.

Ronaldo a izbucnit în lacrimi şi a fost consolat de coechipieri, iar în minutul 109 selecţionerul sloven Matjaz Kek a fost eliminat. În minutul 115, Pepe a fost depăşit de Sesko, acesta a scapat singur cu Diogo Costa, însă portarul lusitanilor a intervenit miraculos, cu piciorul, şi a scos, iar calificarea s-a decis la lovituri de departajare.