Polonia – Senegal 1-2. Încă o surpriză la Campionatul Mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 iunie 2018, ora 19:54,
Polonia – Senegal

Continuă rezultatele surprinzătoare de la Campionatul Mondial! Polonia a pierdut duelul cu Senegal, scor 1-2.

Favorită pe hârtie și cu unul dintre cei mai buni atacanți din lume în formula de start, Robert Lewandowski, Polonia a jucat slab și a fost condusă la pauză (0-1), după autogolul lui Cionek.

Gol controversat

Polonezii au presat în căutarea golului egalizator, însă africanii au făcut 2-0 în minutul 60, prin M’Baye Niang. Reușita a fost însă una controversată. Niang a primit îngrijiri medicale, a pătruns imediat pe teren și a înscris, derutându-i pe fundașii adverși.

Krychowiak a redus din diferență în minutul 86, printr-o lovitură de cap.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru Senegal, africanii conducând o grupă din care mai fac parte Japonia și Columbia.

ECHIPELE:

Polonia: Szczesny – Piszczek (Bereszynski ’83), Cionek, Pazdán, Rybus – Blaszczykowski (Bednarek ’46), Krychowiak, Zielinski, Grosicki – Lewandowski, Milik (Kownacki ’73). Selecţioner: Adam Nawalka

Senegal: Ndiaye – Sabaly, Koulibaly, Sane, Wague – Gana, Ndiaye (Kouyate ’87), Diouf (NDoye ’62), Sarr – Niang (Konate ’76), Mane. Selecţioner: Aliou Cisse