Poli Iași s-a calificat în sferturile Cupei României. Gol superb marcat de un jucător împrumutat de la FCSB

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 31 octombrie 2019, ora 16:33,
poli iasi metalul buzau

Poli Iași s-a calificat în sferturile Cupei României, după victoria cu 3-0 obținută în fața Metalului Buzău (locul 7, Liga a III-a).

Ieșenii au deschis scorul în minutul 20. Doru Popadiuc a șutat bine, de la marginea careului mare, trecându-și în cont prima reușită pentru gruparea antrenată de Mihai Teja.

În prima repriză, buzoienii au avut însă trei ocazii importante, prin Bardaș și Pădineanu.

Poli Iași și-a mărit avantajul în minutul 49, prin Horșia, care a reușit o execuție pretențioasă, peste portar, din unghi închis.

Ovidiu Horşia (18 ani) este împrumutat în acest sezon de FCSB la Poli Iaşi.

Elevii lui Mihai Teja au mai înscris o dată, pe final, în minutul 81, prin Hațiegan.

Echipele de start:

Metalul Buzău: Toader – Oprea, Păun, Grăjdan, Mihai – Ispir, Stan, Spătaru – Bardaş, Iacob, Pădineanu
Rezerve: Creţu, Benga, Manea, Tănase, Vişteanu, Sava, Mihalache

Poli Iaşi: Cobrea – Cabral, Mihalache, Loshaj, Cristea – Passaglia, Breeveld, Şerban – Horşia, Bălan, Popadiuc
Rezerve: Târnovanu, Gallego, Bădic, Haţiegan, Carlone, Davesa, Bîrnoi