VIDEO | Poli Iași a câștigat restanța cu Viitorul. Moldovenii speră în salvarea de la retrogradare

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 08 aprilie 2021, ora 20:59,
iasi
iasi

Poli Iași a învins-o pe Viitorul, cu 2-1, joi, la Ovidiu. Meciul a fost restanță a etapei a 24-a a Ligii 1.

Partida fusese programată inițial pe 22 februarie 2021, dar confruntarea a fost suspendată de arbitrul Andrei Florin Chivulete, în min. 68, la scorul de 0-0, din cauza ceţii.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 51, prin Duranovic, care a trimis cu capul o minge centrată din corner.

Viitorul a restabilit egalitatea în minutul 82. Dussaut a centrat în careu pentru Tsoumou, iar acesta a reluat cu capul în poarta oaspeților.

După doar patru minute, Poli Iași a înscris golul victoriei, în urma unui contraatac. Calcan a marcat din alunecare.

În urma acestei victorii, Poli Iași a acumulat 22 de puncte, dar rămâne pe ultima poziție a clasamentului. De partea cealaltă, cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, Viitorul ocupă locul 11, cu 31 de puncte.