VIDEO | Petrolul „zboară” spre Liga 1! Victorie clară la Bacău și cadou pentru Mircea Dridea

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 07 aprilie 2019, ora 15:48,
petrolul
petrolul

Petrolul a profitat de eșecul Universității Cluj și a ajuns pe locul al treilea în Liga 2.

De ziua lui Mircea Dridea, care a împlinit 82 de ani, Gigi Mulțescu a obținut a doua victorie la rând pe banca Petrolului: 2-0 cu Aerostar Bacău.

Oaspeții au rezolvat meciul din prima repriză. Arnăutu a tras de la distanță, iar Șaim Tudor a fost pe fază și a deschis scorul în minutul 30.

Bucșa a stabilit scorul final în minutul 38, iar Petrolul n-a mai avut emoții în repriza secundă, în fața unui adversar net inferior.

Ploieștenii sunt acum pe 3, la un punct de locul al doilea, pe care se află acum Chindia. Lider este Academica Clinceni (64 de puncte).

Echipa de start a Petrolului: C. Lungu – Borţa, Ghinga, C. Puşcaş, Ţigănaşu – Bucșa, M. Chindriş – Şaim Tudor, Marinescu (cpt.), Moldoveanu – Arnăutu

Aerostar Bacău – Petrolul Ploiești 0-2!