Petrolul urcă pe podium! Marinescu, eroul lupilor!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 05 noiembrie 2019, ora 19:38,
marinescu petrolul 1

Petrolul s-a impus cu scorul de 1-0 în partida cu Csikszereda și a urcat pe podiumul ligii secunde.

Petrolul a jucat slab în prima repriză. Ba chiar lupii au avut noroc cu portarul Avram care, după un început ezitant, a avut două câteva intervenții foarte bune.

După pauză, Petrolul a crescut ritmul, dar tot fără a-și crea prea multe ocazii la poarta celor de la Csikszereda.

Cea mai mare i-a aparținut lui Munteanu a șutat din prima, din interiorul careului, însă a dat prea mult efect balonului și a ratat de puțin vinclul.

După golul lui Blănaru, anulat complet aiurea pentru ofsaid, Petrolul a înscris în partida cu echipa din Miercurea Ciuc. Abia în minutul 83, veteranul Marinescu a marcat cu capul, mingea fiind deviată de un jucător advers.

Petrolul s-a impus cu scorul de 1-0, iar în urma acestei victorii, galben-albaștrii urcă pe podium.

Petrolul: Avram – Bărboianu, Olaru, Manolache, Ţicu – Munteanu (Ştefănescu 61′), Marinescu (cpt.), Cioinac, Gavrilă (Bratu 79′) – Younes, Arnăutu (Blănaru 57′)
Antrenor: Flavius Stoican

FK Csikszereda: Gyenge – Palmeş, Csonka, Lalic, Majzik – Eder Gonzalez (cpt.), Kalman (M. Takacs 64′) – Erdei, Bara, Pinter (Veres 80′) – Logon (Hodgyai 46′) Antrenor: Valentin Suciu