Petrolul pierde puncte importante! Lupii s-au împiedicat la Clinceni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 27 noiembrie 2018, ora 16:03,
clinceni petrolul

Petrolul a pierdut o șansă importantă în lupta pentru primul loc în liga secundă. Echipa ploieșteană a fost învinsă la Clinceni, cu scorul de 2-1, și rămâne cu 39 de puncte. Dacă ar fi câștigat, elevii lui Octavian Grigore ar fi urcat în fruntea clasamentului, cel puțin până la disputarea celorlalte meciuri din etapa a 19-a și, cel mai important, și-ar fi consolidat poziția pe podium.

Galben-albaștrii au fost învinși la Clinceni, deși au condus pe tabelă, în ultima etapă a turului de campionat.

Scorul a fost deschis de Robert Grecu, în minutul 43, care redirecționat în plasă un șut trimis de Ștefănescu, de la marginea careului mare.

Ilfovenii au reușit să întoarcă scorul în repriza secundă, după dubla reușită de Robert Ion, în minutele 53 și 65.

Pe finalul partidei, un suporter, probabil al Petrolului, a pătruns pe gazon. Acesta a traversat în fugă terenul, fără să provoace alte incidente.

Petrolul rămâne cu 39 de puncte. Tot atâtea a adunat și Academica Clinceni, după victoria de astăzi.

În etapa viitoare, Petrolul va juca tot în deplasare, cu Sportul Snagov.

Chindia Târgoviște și Sportul Snagov au câte 40 de puncte și un meci mai puțin disputat.

Academica Clinceni – FC Petrolul Ploieşti 2-1 (0-1)

Marcatori: Robert Ion (54, 65)/Grecu (43).

Academica: Vâlceanu – Fl. Achim, Răuţă, Patriche, Dobrescu – Şut, B. Barbu (89 C. Gheorghe) – Vl. Mihalcea, R. Ion (85 Şandru), Horşia (69 Găină) – V. Olariu. Antrenor: Ilie Poenaru.

FC Petrolul: Tordai – Olaru, Ghinga, Cazan, Ţigănaşu – Chindriş, Danci (69 Ciocâlteu) – Grecu (73 Velisar), Marinescu (cpt), Ştefănescu (78 Nini Popescu) – Arnăutu. Antrenor: Octavian Grigore.

Au arbitrat: Marian Barbu (Făgăraş) – Bogdan Velicu (Bucureşti) şi Marius Marchidanu (Brăila).

Arbitru de rezervă: Marius Chiţu (Târgovişte).

Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) şi Ştefan Donciu (Sf. Gheorghe).