Petrolul, pe loc de playoff! Victorie italiană cu Metaloglobus

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 23 februarie 2021, ora 21:50,
gol buhaescu

Petrolul a câştigat primul meci de campionat din 2021 şi a urcat pe loc de playoff în clasamentul din Liga 2. Golul lui Buhăescu a fost suficient pentru victoria „lupilor” lui Viorel Moldovan.

Petrolul a dominat în totalitate întâlnirea cu Metaloglobus. În prima repriză, Romario Moise şi Lică au fost aproape de gol la cele mai importante situaţii de gol ale găzarilor.

Singura reuşită a meciului i-a aparţinut lui Vasile Buhăescu. În minutul 55, atacantul găzarilor a finalizat elegant cu un şut plasat la colţul lung după ce a scăpat singur spre poarta adversă.

În final, Pol Roige putea majora diferenţa de scor, însă căpitanul Petrolului a ratat uluitor din careul mic al oaspeţilor. Pentru echipa lui Viorel Moldovan a fost abia a treia victorie pe teren propriu în actualul sezon.

După 1-0 cu Metaloglobus, Petrolul a urcat pe locul al cincilea în clasamentul din Liga 2. „Lupii” îşi pot continua ascensiunea etapa viitoare.

Petrolul joacă în următoarea etapă pe terenul ultimei clasate. Pandurii – Petrolul se va juca duminică, de la 13:45.

Echipele de start:

Petrolul: Kitanov – Olaru, Lică, Meijers, Țicu – Nir Lax – Constantinescu, Moise, Roige, Vajushi – Buhăescu
Antrenor: Viorel Moldovan

Metaloglobus: Gavrilaș – Coman, Lung, Cazan, Sava – Florescu, Lungu, Mino, Vraciu – Claudiu Herea, Ovidiu Herea
Antrenor: Gabriel Manu