Petrolul, o nouă victorie în Liga 2! Viorel Moldovan, declarație genială la finalul meciului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 21 septembrie 2020, ora 20:51,
Petrolul-Ploiești

Petrolul Ploieşti s-a impus, luni, cu scorul de 2-1, pe terenul formației Csikszereda Miercurea Ciuc, în etapa a patra a Ligii 2.

Vajushi a deschis scorul pentru Petrolul în minutul 3, după o lovitură de la 11 metri. Tot el a majorat scorul de pe tabelă în minutul 33. Csikszereda a redus din handicap în minutul 58, prin Bauza, însă nu a reușit să întoarcă rezultatul până la final.

S-a încheiat 1-2, iar Petrolul Ploiești obiține cea de-a treia victorie consecutivă în noul sezon al Ligii 2. „Lupii galbeni” au înregistrat o singură înfrângere până acum, 0-1, cu Farul Constanța în primul meci din acest sezon.

La finalul meciului cu Csikszereda, Virel Moldovan, antrenorul „lupilor” a declarat că așa arată „victoriile muncitorești, când te îmbraci în salopetă și dai drumul în teren la turație maximă”.

„Ce am anticipat înaintea meciului, că vom avea un joc crâncen, s-a adeverit. Puteam face 3-0, le-am spus că e foarte important să închizi meciul. La 3-0 era mult mai ușor. Oricum, e o victorie muncită, trei puncte foarte importantă pentru noi, cu suferință, dar ne-am apărat excelent, cu organizare foarte bună.

Adversarul, chiar dacă a mai presat, nu a mai găsit soluții. Vreau să-mi felicit băieții, mă bucură enorm această victorie. Campionatul e lung și sunt convins că vom mai avea astfel de momente.

E cea mai frumoasă victorie. Astea sunt victorii muncitorești. Când te îmbraci în salopetă și dai drumul în teren la turație maximă. Am întâlnit o echipă agresivă. E una dintre cele mai frumoase victorii. Dacă dau un gol mai mult decât adversarul e la fel ca și cum aș câștiga cu 5-0”, a spus Moldovan.