Petrolul, la ultimul test: Remiză cu Gloria Buzău

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 februarie 2019, ora 14:31,
petrolul gloria buzau

Petrolul a încheiat la egalitate 1-1, amicalul cu SCM Gloria Buzău, ultimul înaintea începerii campionatului. Golul echipei buzoiene a fost marcat de fostul petrolist Răzvan Catană.

Gloria Buzău este lider în Seria I din Liga a III-a și a oferit o replică bună Petrolului. Lupii au deschis scorul în minutul 25, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri executată perfect de Marinescu.

Buzoienii au reușit egalarea la puțin timp după pauză, în minutul 50, prin Răzvan Catană, fotbalist prahovean care a jucat pentru Petrolul până la momentul promovării în liga secundă.

Echipa ploieșteană reia campionatul duminică, în deplasare, la Pandurii Târgu Jiu. Meciul este programat la ora 11.00.

FC Petrolul Ploieşti – SCM Gloria Buzău 1-1 (1-0)

Marcatori: Marinescu (25)/R. Catană (50).

FC Petrolul: Lungu (46 Bolboaşă) – Borţa, Ghinga (46 Sarris), Cazan, Ţigănaşu – Puşcaş (75 Bucşa) – Stoica (46 Ştefănescu), Marinescu (65 Malakyan), Kozoronis (75 N. Popescu), Moldoveanu (75 Saim Tudor) – Rusu (65 Arnăutu). Antrenor: Mugurel Cornăţeanu.

Gloria: Gurău – Androne, Ceauşel, Danci, Drăguţ – Camara, Enescu – Catană, C. Petre, Asăvoaie – Chipirliu. Au mai jucat: Mihalache, Oprea, Roman, Danciu, Konate, Velisar, Câmpeanu, Cazan, Dincă, Roman. Antrenor: George Timiş.

sursa: fcpetrolul.ro