Petrolul învinge Oţelul și scapă de emoțiile retrogradării

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 05 mai 2024, ora 17:26,
Petrolul – Poli Iași 2-1

Echipa Petrolul Ploieşti a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a 8-a din play-out-ul Superligii.

Petrolul a scăpat de emoțiile retrogradării după 2-1 cu Petrolul

Gazdele au deschis scorul în minutul 10, dintr-un penalti obţinut de Alexandru Musi şi transformat de Grozav. După două minute, Musi a trecut pe lângă majorarea avantajului, iar oaspeţii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 37.

După alte trei minute oaspeţii au înscris un gol valabil, prin Maciel, şi la pauză a fost 1-1, după ce Grozav a ratat singur cu portarul advers. Gazdele au înscris golul victoriei în minutul 81, prin Berisha, care a deviat un şut al lui Ţicu, şi Petrolul s-a impus cu 2-1.

În clasament, Oţelul e pe locul secund, cu 33 de puncte, la o lungime de lider, UTA Arad. Petrolul Ploieşti este pe locul 5, cu 29 de puncte.