Petrolul, înfrângere cu UTA. ”Lupii”, la 10 puncte de primul loc! Demisionează Stoican?

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 08 decembrie 2019, ora 14:55,
petrolul uta arnautu

Petrolul a pierdut derby-ul etapei cu UTA, scor 0-3, și s-a depărtat la 10 puncte de primul loc.

La Arad, prima repriză a fost una lipsită de goluri, însă problemele au început pentru prahoveni în minutul 45, când Arnăutu a văzut cartonașul roșu. Atacantul i-a reproșat arbitrului că nu a dictat un fault, l-a înjurat pe Horia Mladinovici, iar acesta i-a arătat cartonașul roșu.

În repriza secundă, Buhăcianu a deschis scorul în minutul 70, după o eroare în apărarea Petrolului. Olaru a lăsat mingea să treacă, iar arădeanul a profitat de nesincronizarea din defensiva ”lupilor”.

La doar 12 minute, gazdele s-au desprins pe tabelă, datorită golului reușit de Ciprian Rus, după o pasă extraordinară dată de Alex Ioniță.

Rezultatul final a fost stabilit de Alexandru Ioniță, în primul minut al prelungirilor.

Astfel, în urma acestui rezultat, arădenii vor încheia anul pe prima poziție în Liga a 2-a, cu 41 de puncte, iar ploieștenii vor termina pe locul 8, cu 31 de puncte.

De asemenea, situația celor două echipe este diametral opusă: UTA visează la primul eșalon al fotbalului românesc, iar Petrolul termină sezonul în genunchi, situația lui Flavius Stoican, antrenor contestat de toată suflarea petrolistă, fiind în continuare incertă.

Echipele de start:

Petrolul: R. Avram – Bărboianu, Sîrghi (Al. Zaharia 19′), Alb. Olaru, Ant. Manolache – Meza Colli, Măd. Mihăescu – Saim Tudor (Bg. Gavrilă 55′), Laur. Marinescu (cpt.), M. Bratu – Arnăutu
Rezerve: Cezar Lungu – D. Enache, Şt. Blănaru, Gab. Deac, Al. Munteanu
Antrenor: Flavius Stoican

Publicată de FC Petrolul Ploiesti pe Duminică, 8 decembrie 2019

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bustea – Oct. Ursu (Al. Ioniţă 60′), Dam. Isac, R. Moise, Miculescu – Cip. Rus (cpt.), Buhăcianu
Rezerve: Bolboaşă – Şeroni, Hrezdac, Oroian, Deta, Lorenzi
Antrenor: Laszlo Balint