Petrolul, în 16-imi! Victorie cu emoții în Pantelimon

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 21 octombrie 2020, ora 18:10,
petrolul, metaloglobus

Petrolul ajunge în „16”-imile Cupei României după un meci disputat cu Metaloglobus!

,,Lupii” se califică după un gol marcat în prima repriză suplimentară a meciului. Minutul 103 a fost momentul în care Pol Roige a decis calificarea Petrolului.

Viorel Moldovan a început meciul cu Metaloglobus cu un prim unsprezece total modificat faţă de cel folosit la Recea în ultimul meci de campionat.

Ne pregătim de startul meciului cu Metaloglobus, din Cupa RomânieiIată echipa de start:⬇️⬇️⬇️

Publicată de FC Petrolul Ploiesti pe Miercuri, 21 octombrie 2020

După o primă repriză albă, Metaloglobus a deschis scorul în minutul 47, prin Radu Gavriliţă, după o lovitură de colţ.

Avantajul gazdelor a durat mai puţin de două minute. Manolache a restabilit egalitatea după o lovitură liberă executată de Răzvan Matiş.

Din minutul 60, Metaloglobus a jucat în inferioritate numerică. Matiş a scăpat singur şi a fost ţinut de Ciubotaru, care a primit direct roşu pentru fault în situaţie de ultim apărător.

În inferioritate numerică, gazdele puteau da lovitura: Chiriac a nimerit transversala cu un şut din afara careului.

Petrolul a primit penalty cu 10 minute înainte de final, dar Buhăescu a trimis alături de la unsprezece metri.

Meciul se încheie după 90 de minute cu scorul de 1-1.

Meciul se reia, ambele echipe caută victoria.

Cu două minute înainte de pauză, în minutul 103 Petrolul marchează golul victoriei. Pol Roige aduce victoria pentru ,,lupi” şi o duce pe Petrolul în „16”-imile Cupei României, etapă unde își vor face apariția și echipele din Liga 1.

Citeşte şi EXCLUSIV | Declarații incendiare în direct la TV! S-a aflat cine l-a propulsat pe Burleanu la șefia FRF!