Petrolul, eșec umilitor cu FC Voluntari într-un meci amical

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 septembrie 2020, ora 13:08,
petrolul-voluntari

Petrolul Ploiești a pierdut meciul amical cu FC Voluntari, scor 2-8, pe un teren din cadrul Complexului Național de Fotbal de la Buftea. La pauză, scorul a fost egal, 2-2.

Petrolul a condus cu 2-0. Saim Tudor a deschis scorul în minutul 19, profitând de o eroare a portarului Lavin. Eugen Zasavițschi a majorat avantajul ‘lupilor galbeni’ în minutul 23, înscriind cu un șut din interiorul careului, după o fază „lucrată” de Saim Tudor.

Până la pauză, FC Voluntari a reușit să egaleze, după reușitele lui Voinescu (35′) și Sousa Anderson (38′).

Repriza a doua a avut o desfășurare incredibilă. FC Voluntari a înscris de șase ori, fără a mai primi gol. Gheorghe (53′), Achim (54′, 86′), Căpățână (62′), Mailat (64′) și Eric (70′) au marcat pentru echipa din Liga 1.

Pentru Petrolul au evoluat: Avram – Olaru, Răuță, Mondragon (46′ Constantinescu), Poelmans – Botic – Constantinescu (60′ Dumitru), Zasavițschi (46′ Diarra), Nițescu (Bucur), Ben Levi – Saim Tudor.

Singura noutate din echipa ‘lupilor galbeni’ a fost fundașul central columbian Jhon Mondragon, cel care este în probe în această perioadă.

În vârstă de 25 de ani, Mondragon are cinci prezențe și două goluri marcate în LaLiga, acolo unde a evoluat, în sezonul 2017-2018, cu Osasuna, ulterior jucând pentru Puebla (Mexic), Leones (Columbia) și Sport Boys (Peru).

Marți, 15 septembrie, de la ora 19:30, Petrolul joacă pe teren propriu cu Ripensia Timișoara, în etapa a treia din Liga a 2-a. Ploieștenii au trei puncte după primele două meciuri.