Petrolul a greșit flagrant în lupta pentru promovare. Înfrângere categorică la Timișoara

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 martie 2019, ora 19:54,
asu poli petrolul

Petrolul a fost învinsă la Timișoara, de ASU Poli, și este, înaintea meciului dintre U Cluj și FC Argeș, singura candidată la promovare care a pierdut în etapa a 26-a.

Petrolul pierde ritmul în cursa pentru promovare. Echipa ploieșteană a fost învinsă de ASU Politehnica Timișoara cu scorul de 3-0.

Gazdele au deschis scorul în minutul 8. Ioan Mera s-a înălțat  la marginea careului mic sprijinindu-se pe Sarris și a înscris cu capul.

Tot el a marcat și golul al doilea, în minutul 35, tot cu capul și tot de lângă Sarris.

Jocul Petrolului în repriza secundă a fost mai degrabă cenușiu. Arnăutu a avut două ocazii mari, dar tabela a rămas neschimbată. Până în minutul 87, când Ursu a înscris pentru 3-0.

Poli marcase un singur gol în precedentele patru meciuri.

Lupii sunt acum la 6 puncte de primul loc și la 5 de poziția secundă.

ASU Politehnica Timișoara – Petrolul 3-0 (2-0)

Marcatori: Mera (8, 35), Ursu (87)

ASU Poli: Murariu – Motreanu (C. Jurj 61′), Scutaru, Mera, Cherecheş – Vasile, A. Ignea – Manea, Ursu, Ene – Ene
Antrenor: Cosmin Petruescu

Petrolul: C. Lungu – Borţa, Sarris (N. Popescu 46′), Ghinga, Ţicu, Cr. Puşcaş, Bucşa, Marinescu, Arnăutu, Rusu (Şaim 63′),  Moldoveanu (Ştefănescu 74′)
Antrenor: Mugurel Cornăţeanu