Petrolul a demolat-o pe Aerostar! Cinci goluri și triplă Marinescu! Tamuz a revenit pe „Ilie Oană”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 28 septembrie 2018, ora 20:10,
marinescu petrolul 1

Petrolul a marcat cinci goluri în poarta echipei din Bacău, în primul meci al etapei a 9-a din liga secundă.

Lupii au pierdut, runda trecută, derby-ul de pe Cluj Arena (3-2), dar măcar câștigă în fața adversarilor mai slab cotați.

Echipa antrenată de Cristi Popovici n-a scăpat fără cinci goluri primite pe stadionul Ilie Oană.

Aerostar a intrat în vrie din chiar primul minut. Ploieștenii au deschis scorul, după o execuție de zile mari reușită de Cruceru, un șut cu efect de la 18 metri.

Omul meciului a fost însă Laurențiu Marinescu. Mijlocașul ploieștean și-a trecut în cont o triplă, în minutele 4, 85 și 90+2.

Lumu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu o execuție frumoasă, la colțul lung, după ce a primit de la Arnăutu.

Petrolul face 19 puncte și ajunge la o lungime în spatele liderului FC Snagov. Lupii au un meci în plus, celelalte jocuri ale etapei urmând să se dispute sâmbătă și duminică.

Petrolul Ploiești – Aerostar Bacău 5-0 (2-0)

Marcatori: Cruceru (1), Marinescu (4, 85, 90+2), Lumu (59)

Petrolul: Tordai – Olaru, Cazan, Plămadă, Țicu – Marinescu, Chindriș – Lumu, Cruceru (68 Ghinga), Ștefănescu (80 N. Popescu)– Arnăutu (68 Tamuz). Antrenor: Leo Grozavu.

Aerostar Bacău: Potcoavă – Mihălăchioaie, Ichim, Mihăeș, Chirilescu – Sahru, Chirilă (61 Adăscăliței), Căinari (66 Pavel), Hurdubei – Vraciu, Buhăcianu (77 Istrate). Antrenor: Cristian Popovici.