Performanță la lupte! Încă un sportiv român a obținut calificarea la Jocurile Olimpice

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 18 septembrie 2019, ora 14:53,
JOCURILE OLIMPICE

UPDATE 16:20 Alina Vuc a obținut medalia de argint, după ce a pierdut finala cu marea favorită, azera Maria Stadnik.

Alina Vuc a reușit să se califice la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020, după ce a ajuns în finala Campionatelor Mondiale de Lupte de la Nursultan, Kazahstan, scrie realitateaderesita.net.

Alina Vuc a intrat în competiție la categoria 50 de kilograme și se așteaptă să aducă primul aur pentru România la Campionatele Mondiale de lupte.

Alina Vuc, vicecampioană mondială în 2017, la Paris, a trecut în preliminarii de germanca Ellen Riesterer, în optimi a învins-o pe taiwaneza Meng Hsuan Hsieh, în sferturi a câştigat în faţa ucrainencei Oksana Livaci, campioana europeană şi medaliată cu bronz la Mondialele de anul trecut, iar în semifinale a învins-o pe kazaha Valentina Ivanovna Islamova Brik.

Vuc o va înfrunta în meciul pentru medalia de aur pe azera Maria Stadnik, multiplă campioană europeană, fostă campioană mondială şi dublă vicecampioană olimpică.

LUPTEÎnaintea finalei de diseară, Alina Vuc se înconjoară cu energie pozitivă!?Voi ce mesaj de încurajare aveți pentru…