Performanță incredibilă pentru o echipă de Liga a 2-a în Cupa României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 10 mai 2018, ora 21:53,
Gaz-Metan-Hermannstadt

FC Hermannstadt s-a calificat în finala Cupei României, după a învins Gaz Metan Mediaș în ambele manșe ale semifinalei. La Mediaș, sibienii s-au impus cu 3-2 și vor trebui să treacă de CS U Craiova pentru a cuceri trofeul.

Gazdele au deschis scorul în minutul 6, prin Sergiu Popovici. Oaspeții au întors meciul într-un mod incredibil, cu trei goluri în 20 de minute. Ştefan Blănaru (11′), Petrişor Petrescu (28′) și Cristian Sîrghi (autogol – 31′) au asigurat liniștea pentru cei de la Hermannstadt. David Caiado a redus din handicap în minutul 78.

În meciul tur, FC Hermannstadt a învins Gaz Metan Mediaș cu 1-0.

Gaz Metan: Greab – Val. Creţu, Sîrghi, M. Constantin (cpt.), Buşu (Diogo Rosado 33′) – Chamed (Caiado 46′), I. Cristea, Sg. Popovici – D. Olaru, Ely Fernandes – Rondon (P. Pîrvulescu 59′). Antrenor: Cristi Pustai.

Hermannstadt: Căbuz – Al. Coman (Mih. Stancu 65′), I. Stoica, R. Crişan, D. Tătar – Dâlbea (cpt.)(Danci 69′), Boboc – Hergheligiu (Curtean 76′), Bg. Rusu, P. Petrescu – Şt. Blănaru. Antrenor: Alexandru Pelici.

FC Hermannstadt e prima echipă din Liga a 2-a calificată în finala Cupei României în ultimii 36 de ani.

Finala Cupei României va avea loc pe 27 mai, pe Arena Națională din București.

FC Hermannstadt le-a mai eliminat din Cupa României pe FC Voluntari, FCSB și Juventus București.

FC Hermannstadt, la un pas de promovare în Liga 1

FC Hermannstadt este foarte aproape de promovarea în Liga 1. Cu cinci etape înainte de final, sibienii au un avans de 14 puncte față de echipa de pe locul trei, Chindia Târgoviște.

Formația antrenată de către Alexandru Pelici are o serie de 29 de meciuri fără înfrângere în campionat. Ultimul eșec datează din 23 august 2017.