Performanță fantastică! Horia Tecău e în sferturi la Roland Garros

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 iunie 2019, ora 15:38,
tecau rojer
tecau rojer

Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat în faza sferturilor de finală la Roland Garros, după ce i-au învins pe gemenii americani Bob și Mike Bryan, scor 6-3, 7-6 (7).

Deși porneau cu șansa a doua, Tecău și Rojer au dominat clar și au servit mai bine decât adversarii.

Cele două echipe s-au întâlnit de patru ori în acest an, iar bilanțul este acum egal, 2-2. Gemenii Bryan conduc în continuare la confruntările directe, 6-5.

În sferturile de finală la Paris, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer vor juca împotriva învingătorilor din partida Gregoire Barrere/Quentin Halys (ambii din Franța) – Guido Pella/Diego Schwartzman (ambii din Argentina).

În acest sezon, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au câștigat un turneu, pe zgură – Madrid. La Roland Garros, cel mai bun rezultat este semifinala din 2015.

bryanhoria tecăusferturibob bryanrojertecăuroland garrosmike bryanjean-julien rojerdublu