Penalty nedat în Craiova – FCSB, 2-0: ,,Îl loveşte în călcâi! Oriunde s-ar sancţiona aşa ceva”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 30 aprilie 2021, ora 09:33,
FCSB CRAIOVA MORUTAN IVAN

Partida dintre Universitatea Craiova şi FCSB, din etapa a 4-a a play-off-ului Ligii 1, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-0.

Meciul, ca aproate toate din Liga 1, a avut şi o fază controversată în minutul 5, când FCSB ar fi putut primi un penalty, după ce Adrian Niţă a fost faultat de către Nicuşor Bancu.

Sursa foto: Profimedia Images

Marius Avram, fost arbitru, este de părere că FCSB ar fi trebuit să primească penalty la acea fază din prima repriză, deoarece fundaşul Craiovei îl loveşte pe Niţă în piciorul de sprijin. Acesta mai crede şi că delegarea lui Istvan Kovacs nu a fost una inspirată pentru acest meci.

,,A fost o fază atipică, în care jucătorul de la FCSB șutează către poartă, iar apoi Bancu, prin alunecare, încercând să îl deposedeze, îl lovește în călcâi, în piciorul de sprijin, astfel provocându-i căderea.

Oriunde am pune pe terenul de joc, la mijloc sau în altă parte, această fază, s-ar sancționa cu lovitură liberă.  Fiind în suprafața de pedeapsă, este penalty.

E o delegare care, din punctul meu de vedere, a pus o presiune inutilă pe acest arbitru. Comisia Centrală demonstrează, în acest moment, că se află într-o oarecare dificultate din moment ce deleagă niște arbitri care au fost îndelung contestați de către echipe, punând în felul acesta și pe ei o presiune absolut inutilă.”, a declarat Marius Avram, pentru ProSport.

În urma rezultatului înregistrat aseară, între Craiova şi FCSB, scor 2-0, FCSB se află acum pe locul 2 în campionat, cu 39 de puncte, iar Craiova pe poziţia a 3-a, cu 37 de puncte.

Citeşte şi Arbitrajul nu a fost pe placul lui Vătăjelu în Craiova – FCSB, 2-0: ,,E ceva ciudat la mijloc”