Pedeapsă dură pentru Ștefan Radu! Câte meciuri va rata fundașul lui Lazio

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 februarie 2019, ora 22:00,
stefan-radu
stefan-radu

Fundașul Ștefan Radu a primit o suspendare de patru meciuri după eliminarea din partida Inter Milano – Lazio, în sferturile de finală ale Cupei Italiei. Radu (32 de ani) a protestat vehement după penalty-ul primit de Inter în minutul 120+3.

Lazio s-a calificat în semifinale, după executarea loviturilor de departajare. După 90 de minute, scorul a fost 0-0. Ciro Immobile a înscris în minutul 109, iar Mauro Icardi a egalat în minutul 120+5.

Arbitru Rosario Abisso i-a dat cartonaș galben lui Ștefan Radu în minutul 73, apoi l-a eliminat în minutul 120+4, pentru proteste vehemente.

Românul l-a împins puțin pe arbitru, iar Comisia de Disciplină a decis să sancționeze drastic această abatere.

Ștefan Radu va rata meciurile lui Lazio cu Frosinone, Empoli, Genoa și Udinese. Fundașul român a fost om de bază pentru antrenorul Simone Inzaghi în acest sezon.

În semifinalele Cupei Italiei, Lazio Roma va întâlni în dublă manşă pe AC Milan.

eliminarecartonas rosuserie ainter milano4 etapecupa italieilazioradu stefansuspendare