VIDEO | Patricia Țig, înfrângere cu scandal la Roland Garros! Românca s-a ‘duelat’ cu fanii francezi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 03 octombrie 2020, ora 19:23,
ferro-tig
ferro-tig

Patricia Țig (locul 59 WTA) a fost eliminată în turul trei la Roland Garros, de către franțuzoaica Fiona Ferro (49 WTA), scor 7-6 (7), 4-6, 6-0. Românca a fost enervată de reacțiile fanilor francezi și a început un ‘duel’ de la distanță cu aceștia, care au huiduit-o până la finalul meciului.

Meciul a durat două ore și 50 de minute. După ce luptat eroic în setul doi, Patricia Țig a cedat nervos în setul decisiv.

După ce a reacționat la încurajările frenetice ale fanilor francezi pentru Fiona Ferro, Patricia Țig a devenit tot mai nervoasă, a țipat către spectatori și a primit un avertisment din partea arbitrului.

În plus, jucătoarea din România a avut un mesaj tăios pentru antrenorul și soțul ei, Răzvan Sabău, căruia i-a strigat: „Încurajează-mă”.

Patricia Țig a comis mai puține erori neforțate decât adversara ei (raport 47-49), dar a reușit mai puține lovituri câștigătoare (26, față de 37 pentru Ferro).

Patricia Țig a reușit cel mai bun parcurs din carieră la Roland Garros și va urca pe locul 53 WTA – cea mai bună clasare din carieră. În plus, românca va primi 126.000 de euro.