Pas imens pentru promovare! Rapidul o bate pe Csikszereda și se distanțează în clasament față de rivalele sale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 mai 2021, ora 21:57,
rapidisti bucurosi

Giuleștenii s-au impus cu 2-0 în partida din etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 2 și au acum patru puncte avans față de CS Mioveni, echipă aflată pe prima poziție de baraj.

Hlistei din penalty în minutul 17 și Bălan în minutul 66 au reușit golurile care au adus prima victorie a echipei pregătite de Mihai Iosif după două meciuri la rând fără succes în campionat. Ambele reușite ale meciului jucat la baza sportivă de la Mogoșoaia au venit după ratări mari ale oaspeților. Formația din Grant se impune pentru a doua oară în fața celor de la Csikszereda în acest play-off, asta după ce în sezonul regular ardelenii s-au impus chiar pe terenul giuleștenilor.

Cu aceste trei puncte, Rapid ajunge la cota 46 și pune 4 lungimi între ea și urmăritoarea CS Mioveni. De partea cealaltă, ciucanii sunt în continuare pe poziția a cincea la 3 puncte de ultimul loc de baraj pe care se află acum Dunărea Călărași. Etapa următoare, alb-vișiniii se deplasează la Călărași, în timp ce trupa din Miercurea Ciuc va da piept cu CS Mioveni.