Papură, în stilul caracteristic! Ce spune despre lupta la titlu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 14 decembrie 2020, ora 23:13,
papura craiova

Corneliu Papură, antrenorul CSU Craiova, a oferit prima reacție după succesul cu UTA, în urma căruia echipa sa a urcat pe primul loc în Liga 1.

Oltenii au câștigat la limită duelul cu ”Bătrâna Doamnă”, scor 2-1. Cicâldău și Ofosu au marcat pentru alb-albaștri, iar Buhăcianu pentru arădeni.

Papură recunoaște că elevii săi au trăit periculos la Arad, unde gazdele puteau egala chiar în ultimele minute. Tehnicianul nu are cuvinte de laudă pentru prestația ”juveților”, însă este încântat de obținerea celor 3 puncte.

”Trei puncte, le-am luat, sunt importante pentru configuraţia clasamentului. Ne aşteaptă două meciuri grele, ca de altfel toate meciurile. Nici astăzi nu am avut un meci uşor. Ne-am panicat oarecum, puteam să închidem rezultatul, să facem 3-1, dar aşa s-a scris istoria acestui meci.

Nu a fost un joc foarte frumos, să avem aceeaşi prestaţie din prima repriză, dar cu toate astea puteam să înscriem al treilea gol. Echipa adversă şi-a creat ocazii pe faze fixe şi nu ne-a pus probleme. Nu contează la maraton, dacă la kilometrul 13-14, eşti pe prima poziţie. Important este la sfârşit.” a declarat Papură după meciul cu UTA Arad.

În următoarea etapă, CSU Craiova va juca cu FCSB, în Bănie.

Vezi și VIDEO | Oltenii, lideri în Liga 1! Craiova a învins la Arad. Urmează derby-ul cu FCSB!