VIDEO | Panathinaikos – PAOK 0-3. Echipa lui Răzvan Lucescu și-a asigurat prezența în Liga Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 aprilie 2018, ora 21:03,
paok-lucescu

PAOK Salonic a câștigat categoric derby-ul cu Panathinaikos, scor 3-0, în etapa a 29-a din campionatul Greciei. Formația antrenată de către Răzvan Lucescu va încheia sezonul pe locul al doilea și va juca în preliminariile Ligii Campionilor.

Atacantul sârb Aleksandar Prijovici a înscris de două pentru PAOK, în minutele 27 și 65, iar mijlocașul ucrainean Evgheni Șakov a stabilit scorul final în minutul 84.

Deși Panathinaikos a expediat mai multe șuturi pe spațiul porții (raport 9-7), cei de la PAOK au fost mai pragmatici, iar portarul Paschalakis a avut niște intervenții fantastice.

Prijovici este golgheterul lui PAOK și al campionatului Greciei, cu 17 reușite, la egalitate cu iranianul Karim Ansarifard (Olympiakos).

Olympiakos Pireu a câștigat pe teren propriu cu Panetolikos, scor 4-0, și va încheia sezonul pe locul al treilea, urmând a participa în preliminariile Europa LeagueAEK Atena, deja campioană, a remizat în deplasare cu retrogradata Kerkyra, scor 0-0.

În ultima etapă a campionatului Greciei, PAOK va primi vizita celor de la Platanias.