Organizatorii de la Dubai au decis! Când se va juca marea finală Simona Halep – Elena Rybakina

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 21 februarie 2020, ora 20:50,
simona-halep-wta-tenis-dubai

Organizatorii turneului de la Dubai au anunțat când se va juca marea finală.

Simona Halep (2 WTA), s-a calificat ieri în ultimul act al competiției din Emiratele Arabe Unite, după ce a învins-o, scor 6-2, 6-0, pe americanca Jennifer Brady (52 WTA).

Sportiva româncă va evolua în finală cu Elena Rybakina, sportivă din Kazahstan, locul 19 WTA, în vârstă de 20 de ani.

Marele meci se va juca astăzi, 22 februarie, de la ora 17:00.

Partida se poate vedea în LIVE BLOG, pe realitateasportiva.net.

Pentru româncă, aceasta este prima finală o va disputa după ce a câştigat turneul de la Wimbledon de anul trecut.

Pentru calificarea în finală, Halep va fi recompensată cu un premiu de 372.200 de dolari şi cu 305 puncte WTA.

Turneul de la Dubai oferă premii totale în valoare de 2,9 milioane de dolari. Câștigătoarea va primi 470 de puncte WTA și 696.860 de dolari.

Halep a câștigat turneul de la Dubai în 2015, iar anul trecut a ajuns în faza sferturilor de finală, fiind eliminată de către Belinda Bencic, care a cucerit trofeul.