ULTIMA ORĂ | S-a stabilit când se joacă meciul Halep – Swiatek! Anunțul organizatorilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 13 februarie 2021, ora 09:21,
Simoina Halep Australian Open

Fostul lider mondial o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek în optimile primului mare Grand Slam al anului, Australian Open!

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open, după victoria împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova. Numărul 2 WTA s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră şi 18 minute.

În următoarea fază a competiției, jucătoarea din România în vârstă de 29 de ani o va înfrunta pe Iga Swiatek, o mai veche cunoștință a acesteia. Organizatorii au anunțat că disputa dintre cele două va avea loc mâine, 14 februarie, de la ora 10, ora României, pe „Rod Laver Arena”. Meciul Simonei Halep va deschide astfel sesiunea de seară a turneului de la Melbourne.

Sursa foto: Profi Media Images

Partida de mâine va fi a treia din istorie dintre cele două tenismene, scorul fiind la egalitate în aceste momente, 1-1. Simona Halep a reușit să treacă de Iga Swiatek în prima întâlnire, cu scorul de 6-1, 6-0, în timp ce poloneza în vârstă de doar 19 ani a fost cea care a eliminat-o pe româncă de la Roland Garros, ultima competiție la care a participat fostul lider mondial în anul 2020.

În cazul în care va trece de Swiatek, Halep poate da în sferturile turneului de la Melbourne peste americanca Serena Williams (39 de ani, 11 WTA) sau peste bielorusa Aryna Sabalenka (22 de ani, 7 WTA).