OPINIE | Triumful fotbalului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 16 august 2020, ora 19:53,
coutinho bayern

Organizarea turneului final UEFA Champions League este mai mult decât o victorie a fotbalului în faţa condiţiilor „imposibile” create de pandemia de coronavirus. Sferturile disputate într-o singură manşă au premiat echipele darnice în privinţa jocului ofensiv.

Cinicul Simeone a plătit în faţa exuberanţei nemţilor de la Leipzig. Cel mai bine plătit antrenor din lume şi-a trimis în teren pleiada de vedete de la Atletico pentru a apăra remiza albă de pe tabelă de la începutul meciului cu tânărul Nagelsmann. Cea mai cinică şi zgârgită echipă din fotbalul mare, Atletico, a jucat fotbal doar după ce s-a văzut condusă. Joao Felix şi-a arătat clasa, dar golul eliminării, venit după o deviere ghinionistă, nu a făcut decât să facă dreptate pentru echipa care a jucat fotbal din primul minut. Atletico a arătat încă o dată că nu ştie să interpreteze partitura echipei favorite sub comanda unui dirijor zgârcit precum Simeone.

Cu PSG, Atalanta a crezut că poate să ţină de un 1-0 în faţa forţei ofensive a francezilor. Chiar şi lipsit de inspiraţie la finalizare, Neymar a făcut poate cel mai bun meci din ultimii ani. Şi-a dus echipa în spate spre o victorie care nu a lăsat dubii în privinţa justeţii. Mărturie stau cele 18 driblinguri reuşite, capitol la care a egalat un record stabilit în trecut de Leo Messi. Chiar dacă au marcat în final, francezii au fost echipa care a controlat şi a dominat total jocul, iar presiunea la care şi-au supus adversarul în repriza a doua a fost totală. Debarasaţi de stresul de a nu fi ajuns niciodată în semifinale, campionii din Ligue 1 au toate şansele să dea lovitura în această ediţie.

Bayern a arătat ca o maşină de fotbal, poate mai bine unsă ca niciodată. Cu toate problemele din jocul şi vestiarul Barcelonei, reprezentaţia bavarezilor a fost una de cinci stele, iar Bayern arată ca un adversar imposibil pentru oricine în acest moment.

În ultimul sfert de finală, Guardiola a pierdut din nou şansa unei semifinale cu Manchester City. Lyon a profitat de indecizia „cetăţenilor”, care au arătat ce pot doar în repriza a doua a meciului. Pep a început meciul defensiv, dar poate da vina şi pe ghinion pentru deznodământul nefericit. Piciorul moale al lui Sterling, singur cu poarta goală, şi decizia arbitrilor de a ignora contactul dintre Dembele şi Laporte la faza golului al treilea, ambele petrecute într-un minut, au dus Lyon în semifinale.

Înaintea duelurilor franco-germane din semifinale rămâne senzaţia că formula găsită de UEFA, organizarea unui turneu final pentru ultimele faze ale competiţiei, este un succes total. Jocurile într-o singură manşă au mărit tensiunea şi dramatismul din teren, iar cele patru zile legate de fotbal de cinci stele fac deliciul microbiştilor îndrăgostiţi de fotbalul mare. Poate că nu ar fi rău ca acest Final Eight să devină o variantă permanentă şi după ce omenirea va fi învins actuala ameninţare.

diego simeoneCityfotbalUEFA Champions Leagueturneu finalBayernsferturineymarbarcelona