Oltenii, debusolaţi după remiza cu Astra! Nicuşor Bancu: ,,Nu ştim ce să facem, suntem într-o pasă proastă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 18 ianuarie 2021, ora 23:41,
craiova astra bancu

Meciul dintre Astra şi Universitatea Craiova, din etapa a 17-a a Ligii 1, disputat la Giurgiu, s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Golurile partidei au fost marcate de Hugo Sousa, pentru Astra în minutul, în timp ce pentru olteni a egalat Alex Cicâldău în minutul 45+3, după un şut fabulos din marginea careului de 16 metri.

La finalul jocului, Nicuşor Bancu, căpitanul Craiovei, a analizat prestaţia echipei pentru care evoluează. Acesta este de părere că nu au putut să-şi facă jocul din cauza faulturilor fluierate de arbitrul partidei. Fundaşul echipei din Bănie a comentat şi posibilitatea ca Regecampf să vină antrenor la Craiova.

,,În prima repriză, am dominat de la un capăt la altul, dar în a doua repriză s-au fluierat prea multe faulturi, nu am reușit să ne facem jocul. Nu știm ce să facem, suntem într-o pasă proastă și sperăm să ieșim până la următorul meci din ea.

În a doua repriză s-a fluierat cam des. Se aruncau pe jos, portarul a stat și 14 secunde cu mingea în mână și nu a fluierat. Nu știu ce să zic, arbitrul știe mai bine. Nu putem să avem prea multe ocazii, nu știm de ce. La antrenament pregătim bine jocul, ne iese aproape tot, dar când vine meciul nu reușim. Trebuie să lucrăm mai mult, să facem cumva să ieșim din această pasă. Încă n-am jucat foarte des, de acum încolo o să vină meciuri din trei în trei zile. Trebuie să ne adaptăm la teren, la tot. Cu siguranță, ne gândim doar la victorie cu Viitorul, dar nu mereu iese calculul de acasă cu cel din teren.

Asta e decizia domnului Rotaru (n.r – schimbarea antrenorului), a domnului antrenor, ei vor sta la masă. Eu sper ca Mister să rămână. Acum nu au ieșit bine meciurile, dar înainte am avut rezultate foarte bune, inclusiv în Europa. Sper să o scoatem la capăt împreună.„, a declarat Nicuşor Bancu la finalul jocului.

După acest meci, Astra Giurgiu a rămas pe locul 12 în Liga 1, acolo unde a acumulat 17 puncte în tot atâtea etape disputate. De cealaltă parte, Universitatea Craiova se află acum pe locul 3, cu 34 de puncte strânse din 17 jocuri disputate până acum.

Citeşte şi VIDEO | Triplu X! Craiova a uitat să câștige în Liga 1. Remiză cu goluri la Giurgiu

liga 1hugo sousanicusor bancuastra giurgiurealitateauniversitatea craiovaalex cicaldau