Olimpiu Moruțan a explicat rețeta succesului de la FCSB: ”Cel mai mult contează că suntem competitivi!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 17 decembrie 2018, ora 09:53,
Morutan
Morutan

FCSB a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 3-1, FC Botoşani, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii 1.

Chiar dacă nu a fost titular la FCSB, Olimpiu Moruțan, 19 ani, a intrat în repriza a doua și a făcut-o foarte bine. Mijlocașul vicecampioanei a declarat la finalul partidei că cel mai important lucru este că formația sa a câștigat și că el alături de colegi au dovedit că formează un grup valoros:

”Mă bucur că am câștigat acest meci, care era foarte greu. Știam că FC Botoșani are un lot bun, dar noi trebuie să ne luptăm pentru primul loc și cel mai mult contează că suntem competitivi. Bravo lui Golofca, pentru că a marcat, dar ce contează este rezultatul final”, a declarat Moruțan la Digi Sport.

Sâmbătă, 22 decembrie, de la ora 20:00, FCSB va da piept cu CFR Cluj. În acest moment, ambele echipe se află la egalitate de puncte în clasament, iar disputa de la sfârșitul săptămânii se anunță una extrem de interesantă.

La finalul meciului de la Botoșani, Moruțan a vorbit și despre confruntarea din această seară dintre Viitorul și CFR Cluj. Mijlocașul roș-albaștrilor a declarat că atât el cât și restul colegilor nu se vor transforma în fanii trupei antrenate de Gheorghe Hagi:

”Nu suntem fanii Viitorului. Pe noi ne interesează doar ce facem noi. Mai avem un meci de jucat în acest an, pe care trebuie să-l câștigăm.

Îmi doresc ca la meciul cu CFR Cluj să vină cât mai mulți suporteri, să fie o atmosferă superbă și să terminăm fericiți anul acesta”, a conchis Moruțan.