Oficialii Romei se revoltă după returul cu Liverpool. Vor arbitraj video în Liga Campionilor. „Am avut două penalty-uri”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 03 mai 2018, ora 09:41,
dzeko
dzeko

Ramón Rodríguez Verdejo „Monchi”, directorul sportiv al AS Roma, a criticat arbitrajul după meciul cu Liverpool, scor 4-2, din returul semifinalelor Ligii Campionilor, apreciind că în această competiţie ar trebui folosit arbitrajul video (VAR).

La sfârşitul partidei de pe Stadio Olimpico, Federico Fazio l-a arătat cu degetul pe arbitrul sloven Damir Skomina, care nu a acordat două lovituri de la 11 metri echipei sale. Una dintre ele la un henţ evident al lui Trent Alexander-Arnold. Cealaltă în startul reprizei a doua, când Edin Dzeko a fost faultat evident în careu de Karius, dar atacantul bosniac a fost semnalizat eronat în ofsaid.

„Este păcat, mai ales că au fost două penalty-uri incredibile care nu ne-au fost acordate. Plus că arbitrul a dat doar trei minute de prelungiri. Dar trebuie să gândim pozitiv, să luăm toate lucrurile bune, să ridicăm capul din pământ şi să continuăm”, a declarat Fazio.

fotbalarbitraj videoliga campionilorfederico fazioas romasemifinalamanchiliverpool